Home / Uncategorized / Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erasmus nedir , erasmus nasıl yapılır ?

Üniversite öğrencileri için bulunmaz bir nimet olan erasmus sayesinde sürekli olarak bir öğrenci değişim sistemi görülmektedir.  Bu yazıda erasmus nedir ve erasmus başvuru nasıl yapılır konularına değineceğiz.

Erasmus programı, 1980lerin sonlarından beri var olan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. İsmini 1466-1536 yılları arasında yaşamış, Rönesansın en önemli üstadlarından Hollandalı hümanist, klasik edebiyat araştırmacısı ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus’tan almıştır.

Erasmus programı, lisans öğrencilerine yönelik yurtdışı eğitim ve staj imkanlarına ek olarak, master ve doktora seviyeleri ile öğretim üyeleri için de projeler içermektedir. 3-12 ay arasında süren programa 37 ülkeden, 4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu dahil olurken uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında İspanya, Almanya ve Fransa vardır.

 

Derlediğimiz bilgiler bu şekilde olup son derece önemli bir şanstır. Tüm öğrencilerin imkan dahilinde değerlendirmesi gereken bir program diyebiliriz.

 

Peki erasmus başvuru nasıl yapılır ?

 

  • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
  • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden en az 2,5 olması,
  • Erasmus programı için TOEFL/IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 puan alınması,
  • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.

Bu içerik bir sosyal tanıtım yazısı çalışmasıdır. Farklı sitelerden de bültenimizi takip edebilirsiniz. Gezgin Ajansı için hazırlanmıştır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir