Home / Rehberlik / Okul Puanı Hangi Durumda Düşer

Okul Puanı Hangi Durumda Düşer

Okul puanınız hangi durumlarda düşür sorusu öğrencilerin oldukça çok aklını karıştırmaktadır. Bu yazımızda Okul Puanı ile ilgili bütün sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Okul Puanı Hangi Durumda Düşer

Okul Puanı Hangi Durumda Düşer

Okul puanı nasıl düşer, düşerse ne olur tüm detaylara bu yazı üstünden ulaşabilirsiniz.

Tercih Yapmazsak OBP Düşer Mi

Tercih yapmadığınız durumlarda okul puanının düşmesi söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda okul puanı hesaplanmaz.

Tercih Yaparsak ama Kazanamazsak OBP Düşer mi?

Tercih yaptınız ancak yerşelemediniz, böyle bir durumda okul puanınız düşmez tekrardan seneye sınava girdiğinizde okul puanınız etkili olur.

Üniversite Kazanırsak ama Kayıt Olmazsak?

Üniversite sınavını kazandınız, daha sonrasında tercih yaptınız ancak yerleştiğiniz üniversiteye kayıt yaptırmazsanız okul puanınız düşer. Gelecek yıl sınava girerseniz okul puanınızdan %50 gibi bir kısım kesinti sağlarlar buda 50 puandan 25 puana denk gelmektedir.

OBP Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

OBP nedir? OBP nasıl hesaplanır? OBP açılımı nedir? OBP ile ilgili her şeyi geleceğinihazirla.com olarak hazırlamaya çalıştık.

OBP’nin Açılımı Ne?

OBP: Orta Öğretim yani Lisede ki başarı puanınıza verilen isim OBP’dir (Okul Başarı Puanı) bu puan diploma notu üzerinden hesaplanır.

OBP Nasıl Hesaplanır?

Orta öğretim başarı puanı yani OBP nasıl hesaplanır kısaca anlatalım. Lisedeki (4 yılın) yıl sonu ortalamalarınızı toplayıp dörde bölüyorsunuz bu sizin diploma puanınız oluyor. Aynı zamanda Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) da oluyor.

Okul Başarı Puanınız yani OBP Lisedeki 4 yılınızın ardından yıl sonu ortalamalarınızın toplanıp dörde bölünmesi sonucunda çıkan puan türüdür.  İşte bu bizim hem OBP puanımız hemde lise diploma ortalamamız oluyor.

(9. Sınıf Ortalaması + 10. Sınıf Ortalaması + 11. Sınıf Ortalaması + 12. Sınıf Ortalaması4

OBP Nereden Öğrenilir?

Orta Öğretim başarı puanınızı merak ediyorsanız eğer e-okul üzerinden öğrenebilirsiniz. Ancak bu durumun olabilmesi için mezun konumunda olmanız ve tüm notlarınızın girilmiş olması gerekmektedir aksi takdirde ortalama puan türünüz gözükmeyecektir.

OBP öğrendikten sonra puanınız üzerine ne kadar puan geleceğini hesaplayabilir buna göre ortalama puanınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Lise döneminizde Ortalama Başarı Puanınızın yüksek olması Üniversite sınavında size ek bir avantaj sağlayacaktır. Bazenleri bu puan sayesinde binlerce kişinin önüne geçebiliyorsunuz.

 

About Boran Karadeniz

Check Also

BESYO Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Yetenek Sınavı ile Alan BESYO Taban Puanları 2019 Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü genelde yetenek sınavlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir