Home / Rehberlik / Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli ders çalışma teknikleri çevre şartlarından, anne – baba tutumuna kadar bir çok konuyu kapsayan oldukça önemli ve geniş bir konudur.

Verimli Ders çalışma nedir ?

Verilmli ders çalışma uygun şartların sağlanmasından sonra planlı bir şekilde belirli bir motivasyon ve odak noktası ile öğrencinin aldığı bilgileri kısa zamanlı bellekten uzun zamanlı belleğe aktırabileceği sürece verilen isimdir.

Verimli ders çalışabilmek için uygun koşulların sağlanması, öğrencinin fizyolojik ve biyolojik sağlık durumunun iyi olması aynı zamanda psikolojik olarak ders çalışmaya hazır olması gerekir. Ders çalışmakan verim almak için öğrencinin zihninde herhangi bir soru işareti kalmamalı ve odak noktasını tamamen derse yoğunlaştırabilmelidir.

Şimdi aşağıda vereceğimiz teknikler ile birlikte verimli ders çalışabilirsiniz.

  1. Planlı Çalışın

Planlı çalışmak, verimli ders çalışmanın en temel ilkelerinden birisidir, her ne kadar planlı çalışırsanız o kadar başarılı olacağınızı unutmayın. Kendinize Günlük, Haftalık ve Aylık planlar hazırlayarak ileriye dönük ders çalışmanız hem sizi hem de başarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

planlı ders calışma

Planlı çalışmanız hayatınızda bir düzen sağlarken çalıştığınız konuların kısa bir süre içerisinde bitmesini sağlar. Bu sayede biten konuları yeniden tekrar etme ve anlamadığınız noktaları yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Zamanı verimli kullanmak, başarının arkasında yatan en önemli sırlardan birisidir. Onun için planlı çalışmaya dikkat edin.

  1. Planlarınızı Engelleyen Durumlara Karşı Önlem Alın

Hepimizin sevdiği bazı alışkanlıklar vardır ancak sınav döneminde bunlara biraz ara vermek faydalı olacaktır. Kendimizi sınırlandırmak ders çalışma verimimizi artırırken hayatımızda da önemli düzen sağlar. Yukarıda da bahsettiğim gibi zamanınızı verimli kullanmanız sizin için oldukça önemli. Aşağıda maddeler halinde vermiş olduğum durumların sizlere engel olmasına dur demeniz gerekli, verimli ders çalışmak istiyorsanız istikrar ve kararlılık esasına bağlı kalmanız sizler için oldukça önem teşkil ediyor.

  • Televizyon Alışkanlığı
  • Spor Bağımlılığı
  • Sosyal Medya Alışkanlığı
  • Aileniz
  • Misafirler
  • Konsantre olamama sorunu

Yukarıda bahsettiğim sorunların öğrencilerin temel sorunlarından birisi ve verimi düşüren en önemli etkenler arasında yer alıyor. Eğer sizde bu sorunları yaşıyorsanız bir sonra ki makalemizde yayınlayacağımız verimli ders çalışmayı engelleyen durumları ele alacağız.

About Boran Karadeniz

Check Also

Okul Puanı Hangi Durumda Düşer

Okul puanınız hangi durumlarda düşür sorusu öğrencilerin oldukça çok aklını karıştırmaktadır. Bu yazımızda Okul Puanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir